Камінь в нирці. Сечовий камінь.

Сечокам’яна хвороба – це багатофакторне захворювання що характеризується порушенням обміну речовин та призводить до схильності утворення каміння в сечовивідних шляхах. Крім обміну речовин, звичайно ще велика кількість факторів впливає на утворення сечового каменя, це і анатомія, і інфекція сечовивідних шляхів, і спадковість. Тобто ми маємо комплекс факторів які формують тисячі різних комбінацій і як результат – камінь нирки, камінь ниркової лоханки, кораловий камінь в нирці, камінь в сечоводі, варіантів подальшого розвитку подій може бути досить багато.

Камінь в нирці симптоми.

Камінь лівої нирки.

Зображення на компютерній томографіі

Однак досить часто ми зустрічаємось з ситуацією коли пацієнт з заключенням камінь в нирці звертається до нас без симптомів і єдине що його турбує це висновок УЗД, де великими літерами написано «камінь лівої нирки», при цьому виконати УЗД його змусила абсолютна інша причина. Чому ж так, що нирковий що нирковий камінь або камінь миски (лоханки) нирки іноді навіть маючи досить крупні розміри не турбує пацієнта, чому відсутні симптоми каменя в нирці ? Всупереч розповсюдженій думці, що камінь в нирці щось царапає або вростає, при цьому створює всі ті симптоми, які ми називаємо камінь нирки, а саме болі в спині, нудоту, блювання, кров’янисту сечу – це помилкове судження. Симптоми каменя в нирці обумовдені в першу чергу порушенням відтоку сечі з нирки. Тобто, якщо ми маємо камінь невеликих розмірів, але при цьому він виходить з нирки і блокує відтік сечі, він буде створювати всі вище перераховані симптоми з максимальною інтенсивністю, однак якщо камінь в лоханці або в нижній чашці або навіть якщо це кораловидний камінь в нирці, але при цьому він не порушує відтік сечі, симптоми можуть бути відсутніми або незначно вираженими.

То як все ж таки запідозрити у себе чи своїх близьких наявність каміння в нирці до того як цей камінь виходить з нирки.

Перший та найбільш простий простий метод це виконати УЗД (ультразвукове дослідження ) нирок, це метод безпечний і не несе жодного негативноготнавантаження на организм. УЗД це метод, який на відміну від рентгена може виявити усі види каменів в нирках. Тобто якщо це буде уратний чи оксалатний камінь лікар УЗД зможе побачити його. Найбільш роповсюджені різновиди каменя в Україні це уратно-оксалатні камені. Чисті уратні камені при рентген дослідженні не візуалізуються це суттєво ускладнює діагностику та дистанційне дроблення, яке виконується під рентген наведенням. Чистий оксалатний камінь є найбільш щільним і найбільш складним для дроблення. Однак і уратний і оксалатний камінь в нирці ми можемо чітко виявити виконавши УЗД.

Що відбувається коли камінь виходить з нирки.

Як тільки камінь виходить з нирки і потрапляє в сечовід, ситуація різко змінюється, болі підсилюються, тошнота наростає, з’являється або підсилюється біль внизу живота, позови до сечовипускання, але прицьому сеча може бути чистою адже ми бачимо сечу лише зі здорової нирки.

Оксалатний камінь. Як відрізнити?

Вище наведена клінічна картина абсолютно не залежить від складу каміння в нирці, чи то оксалатний камінь чи уратний, чи навіть фосфатний, симптоми в усіх випадках будуть однакові. Дійсно оксалатний камінь є найбільш щільним і його руйнування є найбільш проблематичним, однак на відчуття паці це ніяк не впливає. І ще раз про помилкові судження, люди вважають, що чим більше розмір конкремента тим сильніше він болить, це абсолютно не так, камінь в нирковій чашці або лоханці чи коралоподібний камінь може бути великих розмірів і при цьомубезсимптомний або давати незначні симптоми однак, як тільки камінь виходить з нирки і починає порушувати відтік сечі, незалежно від його розміоів біль різко підсилюється.

Оксалатний камінь.

Найбільш розповсюджений камінь .

Камінь лівої нирки чи правої.

Немає данних про те що камінь в лівій чи правій нирці зустрічається значно частіше, а перебіг захворювання чимось відрізняється , тому для пацієнта суттєво різниці з якої сторони у нього камінь в нирці немає.

Кораловий або коралоподібний камінь в нирці.

Коралловий камінь це не характеристика його складу , це лише ознака того, що нирковий камінь заповнив собою всю порожнину і почав розповсюджуватись в суміжні порожнини, тобто камінь лоханки який почав розповсюджуватись в чашку це вде коралоподібний камінь. Кораловий камінь це сталий вираз в українській мові що притаманне для каменів такого типу, наприклад в англомовній літературі такий камінь позначається словосполученням камінь по типу рога оленя.

Коралоподібні каміння правої та лівої нирки

ЗD модель компютерна томографія

Консультація онлайн