Лікування сечокам'яної хвороби. Дроблення каменів у нирках

Для того, щоб говорити про лікування сечокам’яної хвороби треба зрозуміти основне правило - сам по собі камінь в нирці не створює невідкладної ситуації, основні проблеми виникають тоді, коли камінь порушує відток сечі з порожнин нирки. Думка людей, що камінь щось «царапає» чи вростає в нирку переважно є хибною. Камінь в нирці дійсно є осередком хронічної інфекції і може викликати неприємні відчуття  в поперековій ділянці , але вони переважно є незначно вираженими і людина не завжди звертає на них увагу. В більшості випадків камінь, що вільно лежить в порожнині нирки виявляють під час УЗД нирок, або виходячи з наявності підвищеної кількості лейкоцитів та еритроцитів в аналізі сечі. Рішення стосовно лікування таких каменів приймається індивідуально у кожної людини, виходячи з розмірів конкремента та клінічної картини. Поки камінь не створив порушення відтоку сечі, для пацієнта доступні консервативні методи лікування: такі як цитратні суміші, санаторно-курортне лікування, та фітотерапія (звичайно рішення про призначення консервативного лікування має прийняти тільки лікар).

Основна шкода і загроза від каменя виникає тоді, коли він починає порушувати відтік сечі з порожнин нирки.

Це відбувається в наступних ситуаціях:

  • Камінь перекрив відтік сечі з чашечки, створив локальне порушення відтоку сечі з однієї чашечки. (характеризується локальними болями в поперековій ділянці).
  • Камінь в лоханці досяг таких розмірів, що почав поступово порушувати відтік сечі (характеризують нерегулярними ниючими болями в поперековій ділянці, іноді супроводжуються помірною нудотою, можуть виникати, коли людина лежить на боці, або при тривалому стоянні, при вживанні великої кількості рідини, легко знімаються спазмолітиками, болі тривають роками але частота виникнення та інтенсивність поступово ростуть).
  • Камінь вийшов з нирки та потрапив в сечовід, тим самим різко та повністю перекрив відтік сечі. В цьому випадку, у людини починається ниркова колька, яка є основним проявом СКХ у людей.

Ниркова колька - гострий стан, який проявляє себе вираженим тупим, ниючим болем в поперековій ділянці з того боку, де знаходиться камінь. Супроводжується нудотою, блюванням, сухістю в роті, відчуттям здуття живота та зупинки кишківника (дуже часто ниркову кольку плутають з отруєнням, хворобами підшлункової залози, апендицитом та ін.). При приступі ниркової кольки людина веде себе неспокійно, постійно змінюючи положення тіла, але знайти положення, в якому стає легше не вдається (на відміну від хвороб хребта, де пацієнт може знайти положення, в якому йому стає краще). Іноді виникає озноб. Біль може проводитись в пах або віддавати в зовнішні статеві органи. Досить часто ниркова колька виникає вночі після фізичного навантаження, вживання алкоголю (танці на весіллі, збирання врожаю тощо).

Порушений відтік сечі з нирки завжди створює загрозу розвитку інфекції в нирці, що є основною небезпекою при СКХ і потребує термінового лікування в умовах стаціонару. Ознаками цього є погіршення загального стану, підвищення температури тіла до 38 - 40 С, що супроводжується ознобом, виникає переважно ввечері при цьому, зранку температура може бути нормальною.  

Всупереч загальній думці, загальна кількість сечі при блокуванні однієї нирки практично не зменшується, тому що протилежна нирка повністю бере на себе її функцію.

Окремо треба відмітити, що блокування обох нирок одночасно створює небезпеку для життя. Про такий стан може свідчити відсутність сечі у людини на протязі доби. В цьому випадку треба терміново звернутись до лікаря.

Враховуючи все вищенаведене можна зрозуміти, що основними принципами лікування СКХ є:

  • зняття больових відчуттів (зараз в аптеках досить широко доступні знеболюючі препарати, що можуть ефективно зняти больовий синдром при нирковій кольці, найкращий ефект Ви отримаєте від внутрішньом’язового введення. Але існують випадки, коли ефективними будуть лише наркотичні препарати, в такій ситуації Вам допоможуть лише в лікувальному закладі).
  • Профілактика виникнення інфекції в нирці (обов’язковий прийом антибіотиків)
  • видалення каменя та забезпечення нормального відтоку сечі з нирки.  

 Можна виділити чотири основних напрямки:

1) Консервативна терапія (раціональною є,  при розмірі каменя до 6 мм)

  • Використання препаратів, які розслабляють сечовід та збільшують вірогідність самостійного відходження конкремента.
  • Перевага цього методу в найменшій вартості. Недоліком є відсутність чіткого прогнозу, та збереження ризику запалення протягом всього періоду відходження каменя.

2) Хірургічне лікування (частіше використовується при каменях великих розмірів)

А) Відкрита операція.
Перевага - найбільш радикальний метод лікування.
Недолік – найбільша кількість ускладнень пов’язаних з наркозом та операційною травмою, тривалий післяопераційний період, необхідність тривалого використання зовнішніх дренажів.

Б) Ендоскопічні операції. Доступ до каменя відбувається за допомогою спеціальних інструментів через невеликі проколи на шкірі.
Перевагою - є менша травматизація ніж при відкритих операціях.
Недоліки – ускладнення пов’язані з наркозом, травматизацією нирки та оточуючих тканин. На жаль, в даний момент в Вінниці та Вінницькій області тільки починають виконувати операції цього методу.

3. Малоінвазивні методи лікування.

А) Контактні методи.
Спеціальним інструментом через сечовипускний канал  підводиться до каменя обладнання, яким відбувається його руйнування або захоплення та видалення цілим.
Перевага – відсутність загального наркозу в більшості випадків, відсутність розрізів та значного травмування нирки, сечоводу і оточуючих тканин.
Недоліки – переважне використання цього методу при каменях нижньої третини сечоводу тобто на невеликій відстані від сечового міхура, ризик травмування сечоводу, неможливість виконання при наявності звужень в сечовипускному каналі чи сечоводі.

Б) Дистанційне руйнування каменів. (ДИСТАНЦІЙНА УДАРНО-ХВИЛЬОВА ЛІТОТРИПСІЯ або ДУХЛ)
За межами тіла генерується хвиля, яка фокусується через тканини на камінь і руйнує його структуру.
Перевагою є відсутність загального наркозу, відсутність введення інструментів в порожнину тіла, відсутність розрізів, незначна кількість ускладнень, можливість виконання процедури без госпіталізації, благоприємний післяопераційний період.
Недоліки: ефективність процедури дорівнює загалом близько 90%, однак зі 100% каменів 70% руйнуються після першого сеансу 10% каменів потребують повторного сеансу, 10% каменів дробляться 3-4, а іноді і більше разів, на жаль 10% каменів не дробляться взагалі за рахунок щільності, розташування та інших факторів. Визначити, який камінь дробиться, а який ні, на жаль, не можливо. Є ряд критеріїв, які дають можливість частково спрогнозувати кінцевий результат дроблення. Для цього пацієнт має бути обстежений та оглянутий фахівцем.

Для отримання інформації про процес ДРОБЛЕННЯ КАМЕНІВ В НАШОМУ КАБІНЕТІ натисніть на дане посилання http://urovin.com.ua/uk.

Хочеться звернути увагу на те, що всі перераховані вище методи лікування не заміняють один одного, а лише доповнюють. Визначити, який з них показаний Вам чи Вашим близькім може тільки кваліфікований лікар-уролог, що володіє максимальною інформацією про кожен з них і виходячи з величезної кількості деталей, які притаманні кожному окремому пацієнту прийме рішення.

Вище наведена інформація є намаганням автора в максимально стислій та зрозумілій формі донести людині без медичної освіти загальні принципи лікування СКХ.

Українська